NE NEDİR?


3 Boyutlu Model Nedir?

 3 Boyutlu baskının temeli 3 Boyutlu modellerdir. 3B modelinizi kendiniz oluşturduysanız, 3B modelleme yazlımınızdan modelinizi OBJ ya da STL formatında dışa aktarın. Ayrıca hazır dosyalar edinmek için, 3B model dosyaları sağlayan internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Dilimleyiciler (Slicer) Nedir?

Bu tür yazılımlar 3 boyutlu modeli (genellikle STL ve OBJ uzantılı dosyalar) seçilen özelliklere bağlı olarak 3B yazıcı takım yoluna dönüştürür. Dilimleme motoru; nozül çapı, baskı ve hareket hızları, katman kalınlığı ve diğer değişkenleri kullanarak, yazıcı ekstrüderinin gideceği koordinatları ve çalışma değerlerini belirler. Yazılımbu bilgileri gcode dosyası olarak dışa aktarır. Gcode dosyası, 3 boyutlu baskı işlemi için kullanılan tüm X,Y ve Z konumlama koordinatlarını barındıran, yazı tabanlı bir dosyadır.

Katmanlı Yığma Teknolojisi (FDM) Nedir?

Fused Deposition Modeling, masaüstü 3B yazıcılarda en çok kullanılan baskı tekniğidir. FDM teknolojisi ile çalışan 3D yazıcılarda, termoplastik malzemeler sıcak bir kafadan çok ince şeritler halinde çıkar ve baskı tablası üzerine katman katman atılır. Atılacak katmanın altında başka bir katman yoksa destek atılır ve bunlar baskı sonrası sökülür.

PLA Nedir?

Polilaktik Asit. Mısır şurubu, şeker kamışı gibi doğal malzemelerden elde edilmiş bir bioplastik türüdür. 3 boyutlu baskılarda kullanılan en yaygın malzemedir.

ABS Nedir?

Akrilonitril Bütadien Stiren. Bu malzeme bir çeşit kopolimerdir. Otomotiv parçaları, borular, kask koruyucuları gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca ABS Filament ile yazıcılarınızda baskı alabilirsiniz.

PetG Nedir?

PETG, gündelik yaşantımızda kullandığımız ve pet şişe vs olarak adlandırılan su şişelerinin tasarlandığı renksiz ve kristalimsi bir görünümde olan PET hammaddesinden üretilmektedir

Ekstrüder Nedir?

Yazıcınızda bulunan ve filamenti ısıtıp, nozül aracılığı ile baskı tablası üzerine akıtan parça.

Nozül Nedir?

Ekstrüder üzerindeki, malzemenin tablaya akışını sağlayan parça.