3D MODEL BANKALARI


 Dünyada 3D baskı için optimize edilmiş çok sayıda model web siteleri bulunmakta. Hatta bu sitelerin bazıları tamamen 3D baskıya yönelik modellemeler barındırmakta ve tamamen ücretsiz. Aradığınız bir modeli bu sitelerde anahtar kelimeleri tarayarak bulabilirsiniz.En çok kullanılan ve size önerdiğimiz web sitelerinden bir liste hazırladık.
 1 . THINGIVERSE

Thingiverse muhtemelen 3D baskı dünyasında en büyük veri tabanına sahip ve en çok kullanılan web sitesi. Tüm modeller dilimleme yazılımına direkt olarak çağırılmaya hazır (.stl formatında) ve tamamen ücretsiz. Farklı kategorilerde modeller bulunduran bu site, maker topluluklarının en çok kullandığı platform haline geldi.
 2 . GRABCAD

Grabcad figürden daha çok teknik parça ve mühendislik üzerine kurulu bir platform. Eğer aradığınız model teknik bir model ise bu siteyi ziyaret etmenizi öneririz. Ancak bu platform Thingiverse gibi tamamen 3D baskıya hazır modeller bulundurmamakta. Genelde modelleme programlarında açabileceğiniz formatta indirip .stl formatına kendiniz dönüştürmeniz gerekmekte.
 
3 . MYMINIFACTORY

Myminifactory, Thingiverse’ den daha profesyonel bir 3D baskı tabanlı web sitesi. Tamamen ücretsiz değil ama çoğu modele ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Bu sitenin en çok değerli gördüğümüz yanı ise birçok tarihi heykel ve figürün profesyonel taramalarını barındırması.
 
4 . YEGGI

Yeggi, kendi başına bir model havuzu olmaktan ziyade 3D modellerin “Google”ı olarak düşünülebilir. Aradığınız modeli tüm model havuzlarında tarayarak size ulaştırıyor.
 
5 . CULTS 3D

Cults3D moda, sanat, takı, mobilya ve mimari modeller bakımından ilgi çekiyor. Eğer aradığınız modeller bu başlıklardan birindeyse bu siteyi ziyaret etmenizi öneririz.